Ana Sayfa Gündem 2 Mart 2023 23 Görüntüleme

Konak’taki binalarda vize devri başlıyor

Konak Belediye Lideri Abdül Batur, belediye meclis toplantısında, sarsıntıya dirençli, sağlıklı kentler için alınacak tedbir, uygulama ve kontrolleri unsur husus açıkladı. Sarsıntı bölgesinde pek çok binanın yıkılmasına sebep olan, taban katlarda kolon kesilmesi ve taşıyıcı duvarların kaldırılmasıyla ilgili olarak vize uygulamasına geçeceklerini açıklayan Lider Batur, “Yeni yapılacak binalarda her üç yılda bir vize alma zaruriliği getireceğiz.

Bina statik açıdan yanlışsız mu, kolon kesildi mi, kolonun yanındaki duvar yıkıldı mı, bunların hepsinin denetimi yapılacak” dedi. Konaklılara seslenen Lider Batur, “Tereddüt halindeyseniz, oturduğunuz binada tabanda bir kolon kesilmesiyle ilgili tereddüdünüz varsa lütfen belediyemize müracaat edin. Teknik arkadaşlarımıza denetimini fiyatsız olarak yaptıracağız” diyerek davette bulundu. Batur, imar barışının karşısında olduklarının da bir kere daha kesin bir lisanla altını çizdi.

Konak Belediye Meclisinin mart ayı birinci olağan toplantısı Selahattin Akçiçek Kültür Merkezi’nde gerçekleşti. Oturumu yöneten Konak Belediye Lideri Abdül Batur, meclisi, sarsıntı felaketinde ömrünü yitiren vatandaşları anarak, yakınlarında sabır, yaralılara şifa dileklerini ileterek açtı. “Bizi ayakta tutan dayanışmadır” diyen Lider Batur, bölgeye yardım elini uzatan hassas Konak halkına, muhtarlara ve esnafa teşekkürlerini iletti. Lider Batur, meclis gündemine geçmeden evvel zelzeleye karşı dirençli, sağlıklı ve sağlam kentler yaratmak için yapılması gerekenleri unsur husus sıraladığı teklif listesini açıkladı.

Depreme karşı unsur madde tedbir listesi

Konak Belediye Lideri Abdül Batur, meclis gündemine geçmeden evvel zelzeleye karşı dirençli, sağlıklı bir kentleşme için tekliflerini unsur husus sıraladı. Tekliflerini İnşaat Mühendisleri Odası ve Mimarlar Odasına da ilettiklerini tabir eden lider Batur, alınacak tedbir, uygulama ve kontrolleri unsur madde saydı. Birinci olarak meslek odalarının tekrar etkin hale gelmesi konusuna değinen Lider Batur, “Tüm projelerimizde İnşaat Mühendisleri, Makine Mühendisleri ve Mimarlar Odasından yine vize alma zorunluluğunu getirmeyi planlıyoruz. Zira meslek odalarının kontrolünden ne kadar proje geçerse binanın sağlamlığı açısından ve projenin kontrolü açısından çok daha uygun olacağını düşünüyoruz” dedi.

“Yapı kontrol kanunu kesinlikle yine ele alınmalı”

Yapı kontrol firmalarıyla ilgili yasal bir düzenlemenin koşul olduğunu lisana getiren Lider Batur, “Yapı kontrol firmaları kanununun kesinlikle yine ele alınması lazım. Yapı kontrol firmalarının yaptığı çalışmalarda birtakım aksayan kısımlar var. Bu kanun eskidi. Bunun yine, günün koşullarına nazaran, jeoloji ve jeofizik mühendislerinin de içinde olacağı yeni bir yapılanmanın kesinlikle ortaya konulması lazım. Zira binada en kıymetli olayın yer olduğunu artık hepimiz biliyoruz” diye konuştu.

Zemin etüdü binanın yapılacağı alanda yapılmalı

Zemin etüdü konusuna değinen Lider Batur, “Parseldeki eski bina yıkılacak, yeni bir bina yapılacak. Jeoloji mühendisi bahçesinden bir jeolojik etüt alıyor. Lakin binanın oturacağı yerde maalesef rastgele bir etüt çalışması yapılmıyor. Yapılacak binanın alanından jeolojik etüt alınması çok yanlışsız olacaktır “dedi.

Şantiye şefleri için ortak havuz

Başkan Batur tek tek sıraladığı unsurlara şöyle devam etti:

“Şantiye şeflerinin de yapı kontrol üzere ortak bir havuzdan ve muhakkak kıstaslara nazaran atanması konusunda yarar var diye düşünüyoruz. Şantiye şeflerinin, yüksek bina katsayısı, inşaat adedi getirilerek görevlendirilmesi hakikat olacaktır. Bir şantiye şefi on tane inşaatı denetleyemez. Bu mümkün değil. Fakat sistem şu anda yirmi taneyi bile denetleyecek biçimde.”

Jeoloji, jeofizik, geoteknik mühendisleri alanda olmalı

“Jeoloji ve jeofizik mühendislerinin etkin bir formda inşaatın her noktasında olmasında yarar var. Yapı ruhsatında proje müellifleri alanına geoteknik mühendislerinin de artık girmesi gerekiyor. Bu inşaat mühendislerinin bir kısmıdır fakat taban belirli olduktan sonra, inşaatın betonarmesi, statiği aşikâr olduktan sonra o alanın içindeki tabana nazaran inşaatın yönlendirilmesi ve sistemin oturtulmasında geoteknik mühendislerinin alanda olmasında yarar var.”

Bodrum katının değeri hayati

“Özellikle binaların sağlamlığı açısından bodrum katı yapılmasının teşviki kesinlikle sağlanmalı. Sarsıntı bölgesine gittik gördük. Bodrum katlı bina da yıkılmış. Lakin bodrum katlı bina yan yatmış, tam yıkım olmamış. Olağan ki bunun istatistikleri gelecek. Ancak bizim alanda gördüğümüz, rijitlik açısından bunun sağlanması gerektiğidir.”

Bitişik nizam çekiç tesiri yaratıyor

“Depreme sağlam ve hafif yapılar olarak bundan sonra çelik yapı sisteminde geçilmesi düşünülmelidir. Her tarafta teşviki yapılmalıdır.  Bitişik nizamdan artık mümkün olduğunca kaçınılmalıdır. Zira binalar çekiç tesiriyle birbirlerini etkileyerek sağlam binaların da yıkılmasına neden oluyor.”

Meslek odalarıyla bir ortaya gelinmeli

“Dönüşümlerin parsel bazında sağlanması için Kent Plancıları Odası ve TMMOB’un mahkemeye vermesiyle Bayraklı bölgesindeki planlar iptal edildi. Bununla ilgili gerek İzmir Büyükşehir Belediyesi, Gerek Etraf ve Şehircilik Bakanlığı, gerek ilgili ilçe belediyeleri daima birlikte odalarımızla oturarak bu işi çözmemizde yarar var.”

Müteahhitlik kanunla düzenlenmeli

“En değerli noktalardan bir tanesi, Türkiye’de 400 bine yakın müteahhit var. Almanya’da mesela 3 bin 500 müteahhit var. Her önüne gelen müteahhidim dememeli. Bununla ilgili mesleksel kontrol olmalı. Müteahhitlik sisteminin kesinlikle ve kesinlikle yeni bir kanuna gereksinimi var. Bilimsel manada yapılan binalarda hiçbir eza yok. Kahramanmaraş’ta da, Hatay’da da örnekleri var. Müteahhitlik kanunun kesinlikle ele alınması lazım. Etütler yapıldı, mühendis gerçek çizdi, uygulaması yanlışsız, yeri hakikat. Bunu uygulayacak kim? Kalfa Mustafa. Kalfa Mustafa’nın ve yanındakilerinin de sertifikalarının yansıra sık ve gerçek bir kontrolden geçerek gerçek işler yapılması sağlanmalı. Fay sınırı ve etrafı ile dere yataklarına katiyetle imar müsaadesi verilmemeli.”

“Yapı kontrol firmaları sigortayı da yapsın”

“Yapı kontrol firmalarına sigorta sistemlerinin bağlanması. Yani inşaatı denetleyen yapı kontrol firması sigortasını da yapsın. Böylelikle sorumluluk hissetsin. Bu türlü bir teklifimiz var.”

Zemin katlara vize zorunluluğu

Başkan Batur, Konak’ta başlatacakları vize uygulamasını bilhassa vurguladı. Gerek İzmir zelzelesi gerekse son yaşanan sarsıntı felaketlerinde pek çok binanın yıkılmasına sebep olan taban katlarda kolon kesilmesi ve duvarların kaldırılması sorunun aşmak için vize sistemi uygulayacaklarını lisana getirdi. Taban katların denetim edilerek her üç yılda bir vize zaruriliği getireceklerini vurgulayan Lider Batur şöyle konuştu:

“Yakın müddette uygulamaya geçireceğimiz bir teklifimiz var. Zelzele bölgesinde sık gördüğümüz ve nitekim de nasıl bir anlayışla yaptıklarını bilemediğimiz kolon kesilmesi olayı var. Birçok bina bu sebeple yıkıldı. Yeni yapılacak binalarda her üç yılda bir yahut beş yılda bir taban kat sarsıntı tasdiki yani vizesi yapacağız. Esnaf arkadaşlarımız biraz üzülecek fakat kusura bakmasınlar. Her üç yılda bir vize alma mecburiliği getireceğiz. Bina statik açıdan yanlışsız mu, kolon kesildi mi, kolonun yanındaki duvar yıkıldı mı, bunların hepsinin denetimi yapılacak.”

Zemin katlara fiyatsız kolon denetimi

Konak halkına davet yapan Lider Batur, yaşadıkları binaların tabanında kolon kesilmesiyle ilgili tereddüdü olan vatandaşların Konak Belediyesi’ne başvurmalarını istedi ve şöyle davet yaptı:

“Bu mevzuların hepsinde kararlıyız. Buradan da vatandaşlara, Konaklı hemşehrilerimize seslenmek istiyorum. Tereddüt halindeyseniz, oturduğunuz binada yerde bir kolon kesilmesiyle ilgili tereddüdünüz varsa lütfen belediyemize müracaat edin. Teknik arkadaşlarımıza denetimini fiyatsız olarak yaptıracağız. Bunu da buradan duyurmak istiyorum.”

“Artık imar barışı istemiyoruz”

Başkan Batur, saydığı unsurlara son noktayı imar barışıyla koydu. “Bizi bugünkü noktaya getiren şey imar barışıdır” diyen Lider Batur, imar barışına mutlaka karşı olduklarını şu sözlerle lisana getirdi:

“En değerlisi artık imar barışı istemiyoruz. İmar barışı bu ülkede bu yıkımların en büyük sorumlusu. İmar barışı tekraren çıktı. Su, elektrik bağlanacak siye dolaylı imar afları da çıktı. Bu dolaylı imar barışlarının dışında üç tane imar barışı gördük. Artık imar barışını yine gündeme getirecek bir sistem olmamalı. Bizi bugünkü noktaya getiren şey imar barışıdır. Buradaki çekincemizi de paylaşmak istiyoruz.”

“Dirençli kentler dirençli binalarla olur”

Konak Belediye Lideri Abdül Batur, şapkayı masaya koymak gerektiğini, dirençli kentler için dirençli binalar yapılması gerektiğini tabir etti. Kentsel dönüşüm vurgusu yapan lider Batur, zelzeleden sonra bölgeye gittiğini, önümüzdeki günlerde yine bölgeyi ziyaret edeceğini söyledi. Zelzelenin siyaset konusu yapılmaması gerektiğinin altını çizen Lider Batur şunları söyledi:

“Deprem olduğundan beri sarsıntıyla yatıyoruz, zelzeleyle kalkıyoruz. Belediye Lideri olarak bütün teknik Arkadaşlarımızla bir arada neler yapabiliriz, bundan sonraki süreçte daha sağlıklı, sarsıntıya dirençli bir kent nasıl yapabiliriz bunu çalışıyoruz. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığımızın önderliğinde çalışmalarımızı yürütüyoruz. Sarsıntı olmaması diye bir durum yok. Sarsıntı olacak. Lakin zelzeleye karşı dirençli bir kent oluşturulmasında kimi kararları, bununla ilgili çalışmaları gerek merkezi hükümet, gerek Etraf Bakanlığımız, Büyükşehir Belediyemiz, Konak belediyemiz daima birlikte yürütmemiz lazım. Şapkayı masaya koyup yeni bir beyaz sayfa açmanın vakti geldi de geçiyor. Dirençli kent, dirençli binalarla olur. Binaların sağlamlaştırılması, güçlendirilmesi gerekiyor. Kentsel dönüşümün ne kadar kıymetli olduğunu hepimiz özümsedik. Bu bahiste siyaset yapılıyor, buna üzülüyorum. Bari bu hususun siyasetini yapmayın.”

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

İlginizi çekebilir

Mucizenin İsmi Minik Erva!

Mucizenin İsmi Minik Erva!

hack forum muğla escort deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler