Ana Sayfa Otomotiv 20 Mart 2023 34 Görüntüleme

Mobilite Mükemmeli Hyundai IONIQ 6 Avrupa’da Satışa Sunuldu.

Hyundai Motor Company, büsbütün elektrikli araçlara (BEV’ler) adanmış IONIQ markası altında ikinci modelini de satışa sundu. IONIQ 6 ismi verilen ve E-GMP platformuyla üretilen ikinci model, Hyundai’nin Electrified Streamliner eser gamına uygun olarak aerodinamik bir biçimde geliştirildi. Günümüz elektrikli araba kullanıcılarının beklentilerini karşılaması için sürdürülebilir materyaller kullanılarak geliştirilen yenilikçi IONIQ 6, bir dizi gelişmiş teknoloji ve şahsileştirilmiş alan sunuyor. Gelecek teknolojileri ismine Hyundai markasına bedel katması beklenen araba, üst seviye özelliklerle donatılırken birebir vakitte elektrikli mobilitenin hudutlarını da tekrar tanımlamak için genişletilmiş bir menzil sunuyor.

IONIQ 6, “Dünya Çapında Uyumlaştırılmış Hafif Araç Test Prosedürü (WLTP)” standardına nazaran şarj başına 614 km’ye kadar bir menzil sunuyor. Bu özelliğe ek olarak, Hyundai Motor Kümesi’nin Electric-Global Modular Platformu yani E-GMP sayesinde de ultra süratli, 400 volt/800 volt çoklu şarj imkanı sunuyor. Hyundai’nin bugüne kadar ürettiği en aerodinamik araba olan IONIQ 6, Çift Renkli Ortam Aydınlatması, Sürate Hassas İç Aydınlatma, KONUT Performans Ayarları ve Elektrikli Etkin Ses Tasarımı (e-ASD) üzere özelliklerle de elektrikli mobilite tecrübesini bir üst noktaya taşıyor.

Eşsiz dış tasarım

Hyundai’nin Prophecy KONUT Konsepti’nden ilham alan yeni elektrikli modeli IONIQ 6, marka  tasarımcılarının “Duygusal Verimlilik” olarak tanımladığı pak ve kolay sınırlar üzerinde yükselen aerodinamik bir form ile karakterize ediliyor. Markanın üstün tasarım stratejisini IONIQ 5 ile birlikte devam ettiren IONIQ 6, tek bir tarz yaklaşımı yerine farklı hayat biçimlerini da göz önünde bulundurarak hazırlanmış. 

Hyundai, kapsamlı aerodinamik tasarım ve mühendislik çalışmaları sayesinde IONIQ 6’nın elektrikli sürüş menzilini de büsbütün maksimize etmiş. Teknolojik aracın 0,21’lik ultra düşük sürtünme katsayısı, markanın eser yelpazesindeki en düşük paha manasına geliyor ve ayrıyeten otomotiv dünyasındaki en düşük sayılardan biri olarak da öne çıkıyor.

IONIQ 6’nın aerodinamik görünümü, muhakkak tasarım ayrıntılarıyla şekillendiriliyor. Etkin hava kapağı, tekerlek hava perdeleri, entegre art spoyler ve tekerlek boşluğu azaltıcılar üzere çeşitli tasarım öğeleri, modelin aerodinamik performansını değerli ölçüde artırarak onu dünya çapındaki en şık araçlar ortasına da yerleştiriyor. Velhasıl IONIQ 6, hem görsellik hem de pil verimliliği açısından muazzam bir araba olarak dikkatleri çekmeyi başarıyor. IONIQ 6, dizaynının genelinde marka kimliğini güçlendirmek için farlar, stop lambaları, ön alt sensörler, havalandırma ızgaraları ve orta konsol göstergesi üzere çeşitli yerlerde 700’den fazla Parametrik Piksel ayrıntıya yer veriyor. Sıradışı teknolojik araba, bu özel dijital çağ için üç yeni ton dahil olmak üzere, heyecan verici 11 farklı gövde rengiyle üretiliyor.

Kusursuz iç mekan

IONIQ 6’nın koza biçimindeki iç kısmı, hem rahat bir oturma alanı sunuyor hem de günlük kullanımda işe yarayacak bir çok ayrıntıya yer veriyor. Üstün mobilite tecrübesini ve etraf dostu bir hayat üslubunu kolaylaştırmak için de pratik özellikler ve sürdürülebilir gereçlerle geliştirilmiş. Arabada 2.950 mm’lik uzun bir dingil arası dikkat çekerken tıpkı vakitte Hyundai tasarımcılarının araç içindekileri rahat ettiren optimize edilmiş diz aralığı kullanması da artı puan olarak karşımıza çıkıyor. 

 

Daha fazla ferahlık yaratmak için iç, ön ve art kısımları genişleten mühendisler, büsbütün düz bir yerle de uzun yahut kısa seyahatlerde azamî konfor sunmuş oluyorlar. Bilhassa art tarafta oturanlar, üst seviye genişlik sayesinde ultra rahat bir seyahat tecrübesi yaşayabiliyor.

Modelin kullanıcı odaklı iç mimarisi ise dikkat dağınıklığını azaltmak ve inançlı sürüşü teşvik etmek için merkezi olarak pozisyonlandırılmış ergonomik bir denetim ünitesi ile öne çıkıyor. Dokunmatik ekranlı 12,3 inç gösterge paneli ve tekrar 12,3 inç tam dokunmatik bilgi-eğlence ekranı, yeni kuşak dijitalleşmeyi vurguluyor. Köprü tipi orta konsol da son derece kullanışlı ve cömert bir saklama alanı sağlıyor. 

Çift renkli ortam aydınlatması, aracın iç yerine genel bir aydınlatma sağlıyor ve kabinin şahsileştirilmiş görünümünü de artırıyor. Kullanıcılar, kendilerini rahat ve konforlu hissetmeleri için Hyundai renk uzmanları tarafından geliştirilen 64 renk ortasından seçim yapabiliyor. Başka klâsik modellere nazaran yaklaşık yüzde 30 daha ince olan rahatlatıcı özellikli konforlu koltuklar, sırf açı değişimiyle bile araç içi eğlenceyi tepeye taşımış oluyor.

IONIQ 6’nın etik benzersizlik temasına uygun olarak, günümüzün etraf şuuruna sahip tüketicilerinden ilham alan dizayncılar, ömrünün sonuna gelmiş lastiklerden kaplamaya kadar bir çok malzemeyi geri dönüştürülmüş olarak kullanıyor. Pigment boya ve iç yerdeki birtakım yerler dahil olmak üzere büsbütün sürdürülebilir gereçler kullanılmış. Donanım düzeyine bağlı olarak, eko-proses deri koltuklar, geri dönüştürülmüş pet şişelerden kumaş koltuklar, bio TPO ön panel, bio pet kumaş tavan kaplaması, kapılar için bitkisel yağlardan elde edilen bio boya ve geri dönüştürülmüş birden fazla atık materyal, IONIQ 6’nın kabininde tekrar hayata merhaba demiş oluyor.

Güçlü elektrik sistemi

IONIQ 6, performanstan ödün vermeden her müşterinin gereksinimlerini karşılamak için çeşitli motorlar ve pil paketleri ile birlikte sunuluyor. Kullanıcılar iki farklı pil seçeneği ortasından tercihlerini yapabiliyor. Uzun menzilli 77,4 kWh pil, iki elektrikli motor tertibiyle eşleştiriliyor. Satışa sunulacağı pazarların stratejisine nazaran; arttan itişli (RWD) yahut dört tekerlekten çekişli (AWD) olarak tercih edilebilen araba, çift motor suramı sayesinde de 239 kW (325 PS) güç ve 605 Nm tork üzere kıymetler sergiliyor. 

Bu güçlü elektrik (PE) konfigürasyonu sayesinde spor arabaları aratmayan IONIQ 6, yalnızca 5,1 saniyede 0’dan 100 km/s’ye çıkabilir.

IONIQ 6, etkileyici bir performans sergilerken birebir vakitte son derece verimli bir güç tüketim oranına sahip. Dört tekerlekten çekiş sistemine ek olarak, RWD yani arttan itişli single motor seçeneği ise 53 kWh’lik standart bir bataryaya sahip. Bu bataryalı versiyonun güç tüketimi 100 km’de 13,9 kWh (WLTP birleşik). Bu tüketim, IONIQ 6’yı otomotiv kesimindeki en tasarruflu araçlardan biri yapıyor.

Ultra süratli 800 volt pil şarjı ve Araç Güç Kaynağı (V2L)

IONIQ 6’nın üstün E-GMP mimarisi, standart olarak 400 ve 800 volt şarj altyapılarını destekleyebiliyor. Araba, ek bileşenlere yahut adaptörlere rastgele bir muhtaçlık duymadan 400 voltluk şarjı da kullanabiliyor. IONIQ 6, ultra süratli 350 kW’lık bir şarj aygıtıyla sırf 18 dakikada yüzde 10’dan yüzde 80’e şarj olabiliyor ve 15 dakikalık şarj ile 351 km’lik bir menzile ulaşabiliyor.

IONIQ 6 kullanıcıları, aracın dahili pilini kullanarak elektrikli bisiklet, scooter yahut kamp ekipmanı üzere rastgele bir elektrikli aygıtı şarj edebilir yahut anlık olarak dilediği vakit çalıştırabiliyor.

Güvenlik ve konfor

IONIQ 6, markanın “Gelişmiş Şoför Yardım Sistemleri” olan “Hyundai Smart Sense” teknolojisinin bir sonraki düzeyi ile donatılmış. Bu üst seviye donanımlar sayesinde seyir halindeyken güvenlik ve rahatlık sağlıyor. Gelişmiş bir ön görüş kamerası kullanan “Otoyol Sürüş Asistanı 2- (HDA 2)”, aracın seyir halindeyken öndeki araçla belli bir aralıkta kalmasına ve gerektiği vakitlerde da suratını artırıp azaltmasına yardımcı oluyor. Virajlarda da aracı şeritte ortalamaya yardımcı olan bu sistem, şerit değiştirirken şoföre yardımcı oluyor. HDA 2, IONIQ 6’nın Düzey 2 otonom sürüşe ulaşmasını da sağlıyor. Başka etkin güvenlik sistemleri ortasında yer alan Akıllı Sürat Sabitleyici (SCC), Önden Çarpışma Engelleme Asistanı (FCA), Kör Nokta Çarpışma Engelleme Asistanı (BCA), Akıllı Sürat Limit Asistanı (ISLA), Şoför Dikkat Uyarısı (DAW), Akıllı Ön Aydınlatma Sistemi (IFS) ve daha fazlası teknolojik arabada hem muhafaza hem de üst seviye konfor için sunuluyor.

IONIQ 6’nın şahsileştirilmiş sürüş tecrübesi, direksiyon reaksiyonlarını (spor, normal), güç çıkışını (maksimum, olağan, minimum), gaz pedalı hassasiyetini (yüksek, olağan, düşük) ve çekiş sistemini (AWD, AUTO AWD, 2WD) sürüş modlarına nazaran adapte ediyor. 

Kısa bir müddet evvel Euro NCAP güvenlik testinde “Yetişkin Yolcu”, “Çocuk Yolcu” ve “Güvenlik Asistanı” kategorilerinde kusursuz bir performans sergileyerek azamî beş yıldızlı güvenlik derecesini elde eden IONIQ 6, birebir vakitte yeniden Euro NCAP tarafından “Geniş Aile Otomobili” kategorisinde 2022’nin “Sınıfının En İyisi” mükafatına layık görülmüştü.

Hyundai’nin elektrikli modellere özel markası: IONIQ

Hyundai Motor Company, 2020’de bataryalı elektrikli araçları (BEV) için özel bir marka kurmuş ve ismini da IONIQ olarak belirlemişti. IONIQ ismi aslında 2016 yılında piyasaya sunulan hibrit, plug-in hibrit ve büsbütün elektrikli bir modelle karşımıza çıkmıştı. Hyundai, elektrikli mobilite çağında başkan olarak yeni bir sayfa açtı ve IONIQ eser kümesi için büsbütün markalaşmış oldu. Markanın”İnsanlık için İlerleme” vizyonu doğrultusunda hareket eden IONIQ, çeşitli hayat biçimlerine özel tahlilleriyle dikkat çekecek. 

IONIQ 5 ile başlayan yeni çağ, 2023 yılında IONIQ 6 ile devam ederken 2024 yılında da markanın yeni bir SUV modeli olan IONIQ 7 araba severlerle bir ortaya gelecek. IONIQ markasının yaratılması, süratle büyüyen pazar talebini karşılamaya yönelik çok değerli bir atılım olarak nitelendiriliyor ve birebir vakitte Hyundai’nin global MESKEN pazarına da liderlik etme planını gözler önüne seriyor.

E-GMP mimarisi

IONIQ 6, Hyundai Motor Grubu’nun Electric-Global Modüler Platformunu (E-GMP) temel alan ikinci Hyundai modeli. E-GMP, markanın yeni kuşak BEV serisi için temel bir teknoloji olarak hizmet ediyor ve tüm modellerde de kullanılması için ziyadesiyle esnek bir platform olarak dikkat çekiyor. BEV’ler için özel olarak tasarlanan E-GMP, içten yanmalı motorlar için geliştirilen platformlara kıyasla çeşitli avantajlar sağlıyor. 

Platformun öne çıkan yararları ortasında; artırılmış geliştirme esnekliği, güçlü sürüş performansı, artırılmış sürüş menzili, güçlendirilmiş güvenlik özellikleri, oturma durumu ve yüksek hacimli bagaj kapasiteleri bulunuyor. E-GMP’yi, sedanlar, SUV’ler ve CUV’ler dahil olmak üzere birden fazla araç kullanabiliyor ve tıpkı vakitte modelin geliştirilmesine de müsaade vererek modülerleştirme ve standardizasyon yoluyla karmaşıklığı azaltıyor. 

E-GMP, yüksek süratte düzgünleştirilmiş viraj performansı ve sürüş stabilitesi de sunuyor. Böylelikle, ön ve art kısım ortasındaki optimum tartı dağılımı ve alçak pozisyonlandırılmış pil sayesinde muazzam bir yol tutuş elde ediliyor. Tipik olarak; orta ve büyük boyutlu araç segmentleri için kullanılan beş ilişkili art süspansiyon sistemi sayesinde de sürüş konforu ve yol tutuş istikrarını artırılıyor.

Platform, ultra yüksek dirençli çelikten yapılmış bir pil takviye yapısı aracılığıyla pil güvenliğini sağlıyor. Preslenmiş çelik bileşenler, ek sağlamlık için bu yapıyı çevreliyor. Gövdenin ve şasinin güç emici kısımları, muhtemel bir çarpışma esnasında enerjiyi tesirli bir formda sönümleyerek hasarları en aza indirmeyi amaçlıyor.

V2L araç güç kaynağı ve şarj 

IONIQ 6’nın etkileyici menzil performansına ek olarak, kamp yahut rastgele bir açık hava cümbüşü üzere etkinlikler esnasında kullanılabilecek elektrik ihtiyaçları için ülkü bir güç aktarma sistemi bulunuyor. V2L ismi verilen araç güç kaynağı, arabası devasa bir powerbank üzere çalıştırmış oluyor. Mevcut bir aksesuar adaptörü kullanılarak aktifleştirilen bu sistem ile araç 220V kent elektriğini anında sağlamış oluyor. V2L fonksiyonu, 3,6 kW’a kadar güç sağlayabiliyor ve tıpkı vakitte bir öteki MESKEN aracı da şarj edebiliyor.

Avrupa’da satışına başlanan teknoloji mükemmeli Hyundai IONIQ 6, çeşitli pil ve donanım düzeyleriyle yılın ikinci yarısında Türk tüketicisiyle de buluşacak.

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

pursaklar evden eve nakliyat
hack forum hack forumu muğla escort escort milas deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler istanbul escort bayanlar mersin escort eryaman escort gaziantep escort escort gaziantep escort izmir
Manavgat Escort deneme bonusu https://www.turkcasino.net/ tokat escort cheapest viagra cheapest viagra